• Bieszczadzka Kryjówka
  • (+48) 792519122 | (+48) 536799730

Cudowne źródełko znajduje się 1,5 km. na południe od centrum miejscowości, przy szlaku turystycznym prowadzącym przez niewielkie wzgórze do zapory w Myczkowcach.

Według podań w miejscu tym miano wznieść cerkiew, jednak kamienie na jej budowę znikały w niewyjaśnionych okolicznościach. Postanowiono więc zbudować studnię. Po jej wykopaniu pewna kobieta znalazła w niej krzyż. Na pamiątkę tego wydarzenia wioskę nazwano "Zdwiżenie" od ukraińskiego "Wozdwyżenie Swiatoho Chrystusa" czyli Podwyższenie Krzyża Świętego.

Wydobyty wtedy krzyż (z wieku XIII) pochodzi z miasta Limoges z Francji i można go oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu. Nad studnią ustawiono drewniany krzyż. Do czasów II wojny światowej do źródełka ciągnęły rzesze pątników i pielgrzymów wierzących, że woda z niego miała właściwości uzdrawiające m.in. potrafiła cudownie przywracać wzrok.

Po II wojnie światowej źródełko popadało w zapomnienie. Dopiero w latach 90. zostało odnowione, wybudowano koło niego niewielką grotę z figurą Matki Boskiej, urządzono Drogę Krzyżową i przystosowano teren do odprawiania nabożeństw polowych (jest ołtarz i ławki). Na wzgórzu, ponad grotą ustawiony jest ośmiometrowy krzyż.

źródło:polskaniezwykła.pl