Jednym z ciekawszych i wartych obejrzenia pomników przyrody nieożywionej, są z pewnością tzw. Skałki Myczkowieckie. Wznosza się one blisko 30 m ponad tzw. martwą odnogę Sanu - czyli stare koryto rzeki San.
Skałki Myczkowieckie Skałki Myczkowieckie
Ten unikatowy pomnik przyrody znajduje się ok. 1000 m poniżej zapory tworzącej sztuczne Jezioro Myczkowieckie, nieopodal ośrodka Caritas. Jest to unikalna ściana skalna długości ok. 600 m i wysokości w najwyższym punkcie ok. 25 metrów, porośnięta rzadko w tych stronach spotykaną ciepłolubną roślinnością naskalną. W szczelinach skalnych gnieżdżą się liczne gatunki ptaków, które zakładają w tym bezpiecznym dla nich miejscu gniazda lęgowe i przez cały niemal rok wspaniale koncertują. Rozciąga się z nich wspaniała panorama na Myczkowce a od punktu widokowego odchodzi do Orelca żółty szlak spacerowy.
Zainteresowani obejrzeniem skałek od dołu powinni udać się ścieżką kawałek poniżej ośrodka Caritas w kierunku dawnego koryta rzeki (zmotoryzoani mogą zostawić samochód na parkingu ośrodka Caritas). Znajduje się tu wydeptana ścieżka, biegnąca wzdłuż Skałek Myczkowieckich, po ich minięciu można wyjść z powrotem na szosę oraz w drodze powrotnej udać się na punkt widokowy. Dostępność ścieżki (nieoznakowanej) zależna jest od pory roku oraz poziomu wody.
Do poruszania się w tym terenie oprócz typowych map turystycznych polecamy mapę "Kotlina Uherczańska i okolice" wydawnictwa Ruthenus, skala 1:25000 z ciekawym informatorem na odwrocie opisującym w skrócie największe atrakcje okolicy. Mapa dostępna jest bezpłatnie w punktach informacji turystycznej oraz wybranych ośrodkach.
źródlo: http://www.twojebieszczady.net/warto/skalki_mycz.php
foto:http://www.plan4fun.pl/przewodniki/polska/atrakcje/pomnik-przyrody-skalki-myczkowieckie/4727